Materiały konstrukcyjne
Budownictwo

Materiały konstrukcyjne

Materiały konstrukcyjne – istnieje ich wiele, takich które nadają się do budowy domów oraz większych konstrukcji budowlanych. Czy możemy wśród nich wytypować te, które są najlepsze lub najgorsze?

Materiały konstrukcyjne. Czy można je podzielić pod kątem lepszych lub gorszych?

Jeżeli bierzemy się na przykład za ocenę różnego rodzaju materiałów konstrukcyjnych, musimy mieć na uwadze to, że ich ocena tylko i wyłącznie pod kątem niektórych parametrów, może dać mylny obraz tego, że któryś materiał jest zdecydowanie najlepszy, a inny jest najgorszy lub gorszy. Dla przykładu, jeśli weźmiemy pod uwagę wytrzymałość na rozciąganie, wówczas może się okazać, że stal jest zdecydowanie lepszym materiałem niż drewno, choć ostatecznie rzecz biorąc, niekoniecznie musi tak być. To czy drewno konstrukcyjne będzie gorsze lub lepsze od stali konstrukcyjnej, wynika z tego, gdzie ma być zastosowane oraz jakich się oczekuje od niego parametrów ogólnych.

Parametry ogólne czy to drewna konstrukcyjnego, czy na przykład betonu lub stali, należy rozumieć przez wypadkową wszystkich jego cech, które predysponują go lub powodują, że nie nadaje się do pewnych zastosowań. Dla przykładu z drewna konstrukcyjnego możemy z powodzeniem budować domki jednorodzinne, ale jak się okazało, odpowiednio zaprojektowane wieżowce również mogą powstać z drewna. Nie oznacza to oczywiście, że to drewno jest najlepszym materiałem budulcowym na wielopiętrowe budynki, ponieważ zdecydowanie lepszym i pewniejszym materiałem jest stal. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę budowę domków jednorodzinnych, to drewno jest przede wszystkim tańsze, bardziej ekologiczne, a jego właściwości w 100% pozwalają na zaprojektowanie takiego domu, jaki byśmy chcieli.

Sprawdź także:

Różne rodzaje tych samych grup materiałów budowlanych, na przykładzie drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne jest to doskonały przykład, aby pokazać, jak mogą różnić się między sobą teoretycznie takie same lub bardzo podobne do siebie materiały. Drewno konstrukcyjne jest wrzucane najczęściej do jednego worka i traktowane jest tak samo, przy czym trzeba pamiętać, że samo drewno różni się między sobą, chociażby z tego powodu, że może pochodzić z różnych gatunków drzew. Na drewno konstrukcyjne, najczęściej wykorzystywane jest drewno drzew iglastych, czyli sosny lub świerku. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę drewno świerkowe, to w zależności od tego, skąd pochodził surowiec, drewno konstrukcyjne może być lepsze lub gorsze.

Najlepszym przykładem tego, jakie może być najlepsze drewno konstrukcyjne, jest drewno konstrukcyjne pochodzące z północy Europy lub z Ameryki północnej, a w szczególności z Kanady. Drewno konstrukcyjne świerkowe lub sosnowe, które pochodzi z tamtych rejonów, ma zdecydowanie lepsze właściwości wytrzymałościowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że na tamtych szerokościach geograficznych lato trwa krócej, a co za tym idzie, wegetacja drzew jest krótsza. Z tego też powodu słoje przyrostów rocznych są cieńsze. Aby drzewo urosło do tych samych rozmiarów co na przykład w Polsce, potrzebuję zdecydowanie więcej czasu. Tak, więc jeśli w Polsce mamy na przykład gotowe do wycinki i do wytworzenia z niego drewna konstrukcyjnego drzewa w wieku 20-25 lat, to na przykład w Skandynawii wycina się drzewa, które mają lat 30-40.

Czy warto inwestować w drewno konstrukcyjne?

Drewno było materiałem, które do niedawna uważano jako przestarzały materiał do wykonywania konstrukcji budowlanych, ale ostatnio wraca do łask. Pomimo tego wielu ludzi nie do końca jest przekonanych, czy jest to dobry kierunek. Inwestowanie w drewno w porównaniu do betonu lub stali, jawi się nam jako bardzo nietrwałe, kruche i delikatne. Oczywiście konstrukcje z betonu są bardziej wytrzymałe, ale wcale nie oznacza to, że drewno nie może im dorównać. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że budowa domu z konstrukcji stalowej lub całkowicie z betonu, może być nieco przerostem formy nad potrzebami. Dom jednorodzinny nie potrzebuje konstrukcji stalowej po to, aby móc stać przez wiele lat. Finalnie więc decydując się na beton lub stal, do całej tej konstrukcji sporo dopłacamy, tylko i wyłącznie ze względu na materiał, którego używamy, choć inny tańszy, taki jak drewno konstrukcyjne, poradzi sobie równie dobrze w czasie użytkowania domu i będzie generował mniejsze koszty.

Należy oczywiście pamiętać, że zarówno drewno konstrukcyjne, jak i inne materiały konstrukcyjne, powinny pochodzić ze źródeł, których jesteśmy pewni. Innymi słowy, ich dostawca musi być certyfikowany. Dzięki temu mamy potwierdzenie, że materiał, który nam sprzedaje lub sprzedaje firmie, która buduje nam dom jednorodzinny, spełnia wszelkie wymogi, które są określone w prawie budowlanym. Drewno powinno być jak najlepsze, najlepiej jak wspomniano z północnych regionów Europy oraz Ameryki północnej, dzięki czemu cała konstrukcja będzie wytrzymalsza. Ryzyko, że zacznie sprawiać problemy jeszcze za naszego życia, zdecydowanie jest wtedy mniejsze. Jeżeli chcemy, aby drewno konstrukcyjne spełniało wszystkie takie warunki, powinniśmy szukać firm, które w swojej ofercie takie drewno konstrukcyjne oferują i dają gwarancję jakości.