Jaka jest cena postawienia hali z konstrukcji stalowej?
Budownictwo

Jaka jest cena postawienia hali z konstrukcji stalowej?

Jaka jest cena postawienia hali z konstrukcji stalowej? Czy planujesz nową inwestycję? Czy prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz postawić dodatkową halę na przechowywanie materiałów? Albo chcesz rozbudować część administracyjną w swojej firmie? Czy chcesz postawić halę z konstrukcji stalowej i zastanawiasz się nad tym, jaka jest jej cena? Jakie czynniki wpływają na koszt postawienia jej?

W tym artykule podpowiemy Ci, na jaki wydatek powinieneś przygotować się. Dzięki temu unikniesz sytuacji, podczas której narazisz się na zbyt wysokie koszty. Dowiesz się również, jakie korzyści wynikają ze stawiania konstrukcji stalowej.

Do czego potrzebujesz postawić halę z konstrukcji stalowej?

Zanim przejdziemy do czynników, które mają wpływają na cenę, zastanów się nad tym, po co jest Ci potrzebna. Dzięki temu będziesz w stanie określić to, czy w przyszłości będziesz planował rozbudowanie obiektu, czy też nie. To pomoże Ci również w określeniu tego, jakie koszty eksploatacji poniesiesz w późniejszym czasie oraz to, czy kiedyś będziesz chciał przekształcać ją.

Jakie są dostępne elementy konstrukcji stalowej?

Konstrukcja stalowa jest wykonana z elementów stalowych, które wykonane są ze stopu stali żelaza z węglem, są plastycznie obrabialne cieplnie o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,11%. Konstrukcja stalowa jest konstrukcją budowlaną, która powstaje w wyniku powiązania różnych elementów: fundamentów, ścian nośnych, filarów, belek, stropów oraz sklepień, wiązarów i więźb dachowych. Do elementów konstrukcji stalowej zalicza się dach stalowy, słup stalowy, wiązar, dźwigar, płatew, fundament, belka stropowa oraz inne elementy, które nie zostały wymienione. Na cenę przygotowania konstrukcji stalowej i jej montażu wpływają nie tylko szerokość oraz wysokość budynku, ale również liczba wykonanych otworów w konstrukcji stalowej.

Jakie czynniki wpływają na cenę konstrukcji stalowej?

Oprócz wymienionych powyżej składników na cenę konstrukcji stalowej mają wpływ także materiał, robocizna, zabezpieczenie antykorozyjne. Do najczęściej spotykanego materiału konstrukcji stalowej należą: rury kwadratowe, rury prostokątne, dwuteowniki, blachy, ceowniki, kątowniki, czy też pręty. Podczas wybierania materiałów na konstrukcję stalową, powinieneś wziąć pod uwagę: dostępność danego materiału, cenę za metr lub kilogram oraz to, ile będzie odpadów. Jaka jest cena postawienia hali z konstrukcji stalowej?Podczas analizowania kosztów związanych z postawieniem hali z konstrukcji stalowej, warto wziąć pod uwagę cenę robocizny. Dlatego że wpływa ona na końcową cenę zamontowania elementów konstrukcji stalowej. Za robociznę firmy montażowej konstrukcji stalowej uważa się wartość wykonanej pracy wyrażonej w cenie jednostkowej za kilogram. Podczas wyceny montażu konstrukcji stalowej warto wziąć pod uwagę również: pracochłonność, stopień złożoności wykonania, klasę wykonania, sprzęt, który będzie potrzebny do wykonania zadania, uprawnienia wykonawców oraz zakładu.

Jaka jest cena za wykończenie elementów konstrukcji stalowej?

Czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest wykończenie antykorozyjne. Można je wykonać za pomocą metody: malowania na mokro, malowania proszkowego, ocynkowania ogniowego oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego. Wszystkie wymienione sposoby wykańczania elementów konstrukcji stalowych można łączyć ze sobą. Podobnie jak podczas wyceniania robocizny, szacowanie kosztów malowania elementów konstrukcji stalowych jest zależne od ich wymiarów.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania wyceny konstrukcji stalowej?

Oprócz kosztów związanych z materiałem, wykończeniem oraz robocizną ważne są również koszty przygotowawcze. Składają się na nie: pozwolenia na budowę, a także odpowiednie przygotowanie terenu. Są to również  wydatki związane z wykończeniem jak koszt okien, drzwi, bram, dostosowanie mediów czy też zaaranżowanie drzwi. Dopiero kiedy określisz wszystkie czynniki, które wymieniliśmy, będziesz mógł oszacować cenę konstrukcji stalowej.

Jakie korzyści wynikają z postawienia hali z konstrukcji stalowej?

To alternatywa dla budynków postawionych tradycyjnie. Do korzyści jakie daje postawienie budynku z konstrukcji stalowej należą: trwałość, nowoczesność, zarówno łatwa budowa, jak i rozbiórka, funkcjonalność oraz możliwość szerokiego zastosowania. Postawienie takiego budynku wymaga załatwienia wielu formalności, jednak jest korzystniejsze ze względu na krótszy czas budowy, tworzenie budynków z większymi pomieszczeniami bez konieczności stawiania podpór. Jeśli zdecydujesz się na rozbiórkę, możesz liczyć na sprzedanie prawie wszystkich elementów, które wykorzystałeś w trakcie budowy. Na szczególną uwagę zasługują również walory estetyczne, dlatego że hale wykonane z konstrukcji stalowych są lekkie oraz wyglądają niezwykle nowocześnie.

Na cenę za postawienie konstrukcji stalowej mają wpływ materiał, robocizna, wymiary budynku, wykończenie antykorozyjne, ale również przeznaczenie hali. Biorąc pod uwagę te wszystkie wymienione czynniki, sprecyzujesz dokładnie, na jaki koszt postawienia hali z konstrukcji stalowej, będziesz narażony.