Jaka gładź szpachlowa na farbę?
Budownictwo

Jaka gładź szpachlowa na farbę?

Jaka gładź szpachlowa na farbę? W wyniku użytkowania pomieszczeń, niejednokrotnie dochodzi do zabrudzenia ścian. Niektóre z tego rodzaju, mało estetycznych plam można zmyć, jednak z czasem pomieszczenie wymaga odświeżenia. Takie odświeżenie, także zmiana kolorystyki pomoże na lekką zmianę otoczenia, jak też może pomóc w całkowitej metamorfozie wnętrza.

Wiele osób zastanawia się, czy ściany, również malowane sufity, można pokryć gładzią szpachlową. Teoretycznie to dobry pomysł, ponieważ pomaga uniknąć ryzyka, iż stara farba z czasem będzie przebijać przez nową lub mieszanka dwóch kolorów wpłynie na efekt końcowy. Dlatego tak ważne jest, by przed malowaniem w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię, która objęta będzie pracami. Czy szpachlowanie to zawsze dobre rozwiązanie?

Kiedy można szpachlować pomalowaną ścianę?

W pierwszej kolejności trzeba obiektywnie ocenić, jaki zakres prac powinien być wykonany. Trzeba do tego podejść bardzo poważnie. Zbytnia bagatelizacja może sprawić, iż w krótkim czasie świeżo malowana ściana zacznie pękać, a to pociągnie za sobą tylko wyższy, całkowity koszt remontu. Co należy sprawdzić w pierwszej kolejności? Przede wszystkim to, na ile farba przylega do ściany. Jeśli widoczne są odpryski, czy odpada dużymi płatami, na tym etapie z łatwością można stwierdzić, że niezbędne jest usunięcie starej farby. Czy szpachlowanie pomoże na spękaną farbę? Nie, niestety, ale nie. Dlatego ktoś położy gładź szpachlową na odpadającą farbę, po krótkim czasie szpachla także będzie się łuszczyć ze ściany. Dlatego szkoda nerwów i czasu na tego rodzaju zabiegi. Gdy ma się już pewność, co do przyczepności farby do podłoża lub jej braku, należy także poddać ocenie to, na ile twardy jest gips. Jeśli kruszeje lub słychać charakterystyczny, pusty dźwięk podczas stukania młotkiem w ścianę, to znak, iż remont przeprowadzany będzie na szerszą skalę. Niezbędne jest bowiem zdarcie starej warstwy gipsu oraz wykonanie nowej szpachli.

Dlaczego wykonuje się szpachlowane ścian?

Producent chemii budowlanej w swojej ofercie posiada szereg nowoczesnych materiałów, które są wykorzystywane w branży budowlanej. Posiadają odpowiednie właściwości, jak też oparte są na nowoczesnej recepturze, co przekłada się na trwałość wykończenia. Trzeba pamiętać, iż malowanie ściany wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Także osoby, które chcą wytapetować pomieszczenie lub wykorzystać do jego ozdoby płytki ceramiczne, w pierwszej kolejności powinny wyrównać surową ścianę. W tym celu stosuje się gipsy szpachlowe. Gładź gipsowa to materiał, który po związaniu staje się twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystywany jest w początkowym etapie pracy, gdy niezbędne jest naniesienie poprawek, związanych z wyrównaniem ściany i redukcją dużych ubytków. Gips może być nakładany nawet grubymi warstwami. Gotowa gładź gipsowa stanowi rozwiązanie pokrewne. Różnica wiąże się wyłącznie ze sposobem przygotowania. Gipsy i gładzie sypkie należy wymieszać z wodą, w celu uzyskania jednolitej masy, która następnie nakładana jest na ścianę. Gotowe produkty mogą być używane tuż po otwarciu. W wielu przypadkach, szczególnie jeśli prace realizowane są na dużych obiektach, to spore ułatwienie. Tym bardziej, że gotowe masy mogą być nakładane przy zastosowaniu specjalnego agregatu.

Zobacz również:

Doskonale gładka ściana

Następnym krokiem jest wyprowadzenie idealnie gładkiej powierzchni. Do tego celu wykorzystuje się gładź szpachlową. Ten materiał z kolei jest bardzo kruchy po zaschnięciu, dlatego warstwa, którą aplikuje się na ścianę nie powinna przekraczać 2 – 3 milimetrów grubości. Możliwe jest nałożenie dwóch warstw w celu uzyskania idealne gładkiej nawierzchni. Szpachla pozwala na redukcję niewielkich ubytków, co przekłada się na idealnie gładką ścianę, która teraz niemal nadaje się do malowania. Trzeba pamiętać o tym, aby następnie zaaplikować grunt malarski, który ogranicza spijanie przez ścianę wody, co jest istotne, jeśli prace wykończeniowe uwzględniają właśnie malowanie pomieszczenia.

Jaką gładź użyć na pomalowaną ścianę?

Jeśli ściana jest dobrej jakości, to znaczy, iż farba nie odpryskuje, a mocno trzyma się podłoża, tak na prawdę można użyć wyłącznie gładzi szpachlowej. Zanim jednak przystąpi się do pracy, trzeba w pierwszej kolejności umyć powierzchnię, która będzie szpachlowana mydłem budowlanym. Hurtownia chemii budowlanej ma w swojej ofercie masy akrylowe, które doskonale sprawdzają się do uzupełnienia większych ubytków, jeśli takowe występują. Po tym można zacząć nakładać gładź szpachlową. Świetne do pracy są produkty gotowe, ponieważ mogą być aplikowane wałkiem. To wygodne rozwiązanie, które przyśpiesza remont. Trzeba także zwrócić uwagę, w jaki sposób szpachla jest szlifowana – na sucho, czy mokro. W przypadku remontów w domu, czy mieszkaniu, o wiele lepiej zdecydować się na produkt, który może być szlifowany na wilgotno. Pozwala ograniczyć to pylenie, a zatem także zabrudzenie w pokoju po skończonej pracy. W przypadku gładzi szlifowanych na sucho, czas ich wiązania wynosi około 2 – 3 godziny.