Dom dla seniora - zalety i wady
Usługi,  Zdrowie

Dom dla seniora – zalety i wady

Dom dla seniora – zalety i wady. Osoby starsze nie chcą często poruszać tematu udania się do domu seniora. Takie miejsce jest jednak świetnym rozwiązaniem, zarówno dla osób schorowanych i nie dających sobie rady z codziennymi czynnościami, jak i dla osób, którym po prostu doskwiera samotność. Bardzo w wielu przypadkach w naszym kraju, osoby starsze żyją samotnie, odczuwając odrzucenie ze strony rodziny czy społeczeństwa. Dzieci czy wnuki często pochłonięte są swoim życiem i pracą, nie zdając sobie sprawy, iż skazują swoje bliskie osoby na samotność.

Dobrym rozwiązaniem dla obu stron, zarówno osób starszych, jak i rodziny jest dom dla seniora. Coraz częściej Polacy decydują się na taką opcję, kiedy nie są w stanie zagwarantować na przykład swoim rodzicom, wystarczającej opieki. Profesjonalny dom opieki zapewni seniorowi doskonałą opiekę lekarską, pełne bezpieczeństwo, wysoki standard pokoi oraz poszanowanie prywatności. Takie miejsca są dostępne w naszym kraju, jednak chcąc zapewnić starszym osobom jak najlepszy poziom życia, za takie miejsce należy zapłacić. Publiczne domy dla seniorów nie zapewniają aż tak wysoki standard

Czym jest dokładnie dom dla seniora?

Domy spokojnej starości możemy przede wszystkim podzielić na publiczne oraz prywatne. Istnieją także domy dla seniora zapewniające opiekę całodobową albo dzienną. Kompleksowo działający dom dla seniora zajmuje się usługami w dzień, jak i w nocy. W takich domach opieki pensjonariusze mogą korzystać z własnego pokoju i łazienki, przez co czują się swobodnie oraz komfortowo. Domy dla seniora są placówkami gwarantującymi opiekę lekarską i pielęgniarską. Zwłaszcza prywatne domy opieki to budynku nowoczesne o wielu udogodnieniach dla osób starszych. Czasem mają one kawiarnie czy inne miejsca, w których seniorzy mogą spędzać spokojnie swój czas. Warto mieć na uwadze, iż najlepszą opiekę gwarantują przede wszystkim prywatne placówki, za które jednak trzeba czasem dużo zapłacić.

Zalety oraz wady domów dla seniorów

Dom spokojnej starości nie jest miejscem uwielbianym przez osoby starsze, seniorzy boją się rozmawiać o takim rozwiązaniu. Niestety takie placówki kojarzą się z pogorszeniem jakości życia, co jest oczywiście nieprawdą. Powoli świadomość takich osób wzrasta, kiedy zapoznają się one bliżej z daną placówką. Dobrze, jeśli senior sam zdecyduje się na taki krok, nie warto jednak zmuszać go na siłę. Pierwszym krokiem powinno być ukazanie zalet takiego rozwiązania, których jest dużo. Warto zapoznać się z działaniem takiej placówki oraz z jej zaletami i wadami.

Zalety:

1. Stała opieka opiekunek

W domach dla seniorów, nad osobami starszymi czuwają opiekunki, które pomagają w wykonywaniu codziennych czynności. Niestety często dzieci czy wnuki, nie dają sobie radę z taką pomocą dla osoby bliskiej, gdyż nie mają wystarczającej ilości wolnego czasu. W takim domu można liczyć nawet na całodobową opiekę, możemy mieć więc świadomość, iż nasz bliski ma cały czas pomoc w zasięgu ręki.

2. Nadzór lekarzy oraz pielęgniarek

Dużą zaletą jest opieka lekarska i pielęgniarska. W razie potrzeby senior może od razu skorzystać z pomocy lekarza. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli boryka się on z wieloma schorzeniami. Osoby bardzo schorowane mogą liczyć na nadzór przez 24 godziny na dobę. Opieka medyczna działa szybko, co korzystnie wpływa na zdrowie osób w zaawansowanym wieku.

3. Przebywanie z osobami w podobnym wieku

Wszystkie osoby przebywające w domu dla seniora, mają podobne problemy i zbliżoną sytuację. Z tego względu senior może mieć stały kontakt z rówieśnikami, będzie mógł spędzać z nimi czas i w końcu nie będzie czuł się samotnie. Towarzystwo innych osób jest niezwykle ważne, a w takiej placówce jest ono zapewnione.

4. Własny pokój z łazienką

W przypadku prywatnych domów opieki można liczyć na własny pokój z łazienką, co jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Niestety w domach publicznych zdarzają się pokoju na przykład 2-osobowe bez łazienek.

5. Zajęcia aktywizacyjne

Senior może brać czynny udział w zajęciach aktywizacyjnych, dzięki czemu uczestniczy w życiu domu. Czuje się potrzebny, ma zapewnioną rozrywkę, nie nudzi mu się.

Wady:

1. Zmiana miejsca zamieszkania

Ludzie starsi nie chcą przeważnie na starość zmieniać miejsca swojego zamieszkania. Przyzwyczaili się już przez wiele lat do danego mieszkania czy domu i mają z nim związanych wiele wspomnień. Z tego względu bardzo trudnym przeżyciem okazuje się dla nich przeprowadzka, do zupełnie innego, nieznanego im miejsca. Warto jednak pamiętać, iż w takich placówkach zarówno pokoje, jak i łazienka są przystosowane specjalnie pod wymagania osób starszych.

2. Zmiana nawyków

Przeprowadzenie się do nowego miejsca, oznacza oczywiście zmianę dotychczasowych nawyków. O innych porach osoby starsze będą miały dostarczane posiłki, o wybranych porach zajęcia aktywizacyjne.

3. Oddalenie się od rodziny

Osoby starsze obawiają się, iż rodzina nie będzie ich odwiedzać w takiej placówce. Jednakże odwiedziny są możliwe praktycznie każdego dnia.

4. Zaakceptowanie reguł panujących w domu dla seniora

Osoba starsza musi zapoznać się z określonymi w placówce zasadami, pensjonariusze muszą się do nich dostosować i ich przestrzegać.